Z tymi podstawowymi pytaniami boryka się wielu z nas. W większości polskich domów stoi telewizor, a na oglądaniu telewizji każdego dnia spędza czas aż 65% badanych. Mimo, iż coraz częściej odbiornik RTV zastępowany jest komputerem lub też urządzeniem mobilnym, wielu ludzi wciąż nie wyobraża sobie życia właśnie bez tradycyjnej telewizji.
Niestety nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, która lepiej wybrać jak w przypadku auta — trabant czy mercedes. Każde rozwiązanie posiada swoje plusy i minusy. Która telewizja wybrać ? Jakie są plusy i minusy z posiadania każdej z nich ? Odpowiedzi na te pytania oraz przydatne informacje w dalszej części tekstu.

DVB-T czyli popularna naziemna telewizja cyfrowa

Już od kilku lat w Polsce działa DVB-T, czyli popularna telewizja nadawana poprzez nadajniki naziemne w standardzie cyfrowym. Jej wprowadzenie związane było przede wszystkim z ustaleniami międzynarodowymi, zobowiązującymi wszystkie kraje europejskie do likwidacji telewizji analogowej i kolejno zastąpienia jej telewizją cyfrową. Polska wspomniany plan wprowadzała w życie w kilku etapach, co było wsparte bardzo kosztowną kampanią informacyjną realizowaną w mediach.

Była ona jednak konieczna, ponieważ takie przejście na telewizję naziemną było bezpośrednio związane z wymianą telewizorów na specjalne odbiorniki wyposażone w system MPEG-4. Wspomniany system posiada większość nowoczesnych telewizorów płaskich, LCD oraz plazmowych. Możliwe było również dokupienie do odbiornika starego typu odpowiedniego tunera TV, tak zwanego tunera DVB-T.

Jednak do takiego tunera należy mieć specjalną antenę naziemną, ustawioną na odpowiednią częstotliwość. W ramach takiej naziemnej telewizji cyfrowej, działają codziennie aż trzy multipleksy ogólnopolskie, jak również kilka multipleksów lokalnych, oferujących zestaw kanałów telewizyjnych oraz radiowych. Wśród nich zdecydowanie dominują kanały TVP, główne oraz tematyczne, a także popularne kanały stacji prywatnych. Jest to między innymi TVN, a także Polsat, czy TV Puls, TV Trwam, jak również Polo TV, Stopklatka TV i TV 4 oraz wiele innych. Część z nich od niedawna nadawana jest już w jakości HD. Odbiór telewizji naziemnej jest całkowicie bezpłatny.

Telewizja satelitarna – czyli co powinniśmy o niej wiedzieć

Telewizja satelitarna działa na podobnych zasadach. Do odbioru potrzebny jest talerz satelitarny. Ma on wymiary min. 80 cm. Dlaczego takie, dlaczego nie może być mniejsza… zapytacie? Otóż idziemy z postępem i praktycznie większość kanałów nadawanych z satelity są w jakości HD i w przypadku małych talerzy przy gorszych warunkach pogodowych płynny odbiór kanałów jest praktycznie niemożliwy. Oprócz talerza satelitarnego wymagany jest też dekoder. Darmowe polskie kanały reprezentuje tylko kilkanaście mniej znanych stacji, a w sumie jest to ok. 300 kanałów zagranicznych. Tak więc w tym rozwiązaniu liczyć trzeba się z abonentem. Otrzymujemy wtedy oprócz podstawowych kanałów szeroką ofertę tematyczną.

Co to są kanały FTA?
Kanały FTA są to tak zwane kanały free to air, które są powszechne (czyli niekodowane) i tym samym bezpłatne. Można je odbierać przede wszystkim za pomocą zwykłego tunera satelitarnego oraz anteny satelitarnej, jak również dekodera platformy cyfrowej. Obejmują one kanały z różnorodnych krajów, jest ich obecnie kilkaset.

Do polskojęzycznych kanałów free to air zalicza się między innymi:

TV Trwam,
Polonia1,
Polo TV,
Eska TV,
TVP Polonia,
Tele 5,
Fokus TV.
Kanały kodowane – szyfrowane
Z kolei kanały kodowane są to kanały szyfrowane. Dostęp do nich można uzyskać odpłatnie. W tym celu należy kupić dekoder platformy cyfrowej i specjalną, wkładaną do dekodera kartę. To właśnie ona zajmuje się dekodowaniem sygnału. Do odbioru wspomnianego sygnału konieczna jest również antena satelitarna.

W Polsce popularnymi platformami telewizji satelitarnej są:

Cyfrowy Polsat,
nc+,
Orange TV.
Liczba omawianych dostępnych kanałów kodowanych uzależniona jest od platformy oraz wykupionego pakietu. Ogólnie znajdują się wśród nich wszystkie kanały dostępne za pośrednictwem telewizji naziemnej, a także kanały FTA, jak również wiele kanałów tematycznych. Można zaliczyć do nich przykładowo kanały filmowe, a także sportowe, jak również poradnikowe, muzyczne i dla kobiet, mężczyzn lub dzieci. Znaczna część z nich oferowana jest już w jakości HD.


Telewizja naziemna czy cyfrowa? Zalety rozwiązań

Telewizja naziemna będzie zdecydowanie najlepszą opcją, jeśli nie potrzebujemy dużej ilość kanałów tematycznych, a interesują nas tylko podstawowe stacje. Decydując się na telewizję satelitarną, otrzymamy nieporównywalnie więcej od telewizji naziemnej i kablowej. Bogata oferta potrafi zrekompensować niedogodności przy montażu i opłaty. Każdy sam musi dokonać wyboru, który mam nadzieję, będzie łatwiejszy po przeczytaniu tego artykułu.

Oferujem profesjonalny montaż anten zarówno satelitarnych jak i naziemnych DVB-T. Pomagam w doborze odpowiedniego dekodera i osprzętu antenowego. Udzielamy gwarancji na nasze usługi instalacyjne i serwisowe. Zapraszamy do kontaktu

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *