Wracając do sedna, czyli jaki konwerter będzie potrzebny do twojej instalacji …

Aby odpowiedzieć na to pytanie potrzebujesz wiedzieć jaką instalację antenową planujesz zrobić tzn. czy planujesz odbiór z jednego czy też z kilku satelitów oraz ile tunerów będzie korzystać z anteny. Jest to o tyle istotne, gdyż nie przemyślenie tego na tym etapie spowoduje dodatkowe koszty. Dlaczego? Jeśli będziesz chciał do konwertera typu SINGLE podpiąć tuner który ma dwie głowice – jak np. tuner N-ki recorder lub dwa tunery – będzie to niemożliwe i konieczna będzie jego wymiana na konwerter typu TWIN. A więc nie obejdzie się bez ponownego zakupu.

Rodzaje konwerterów …

Teraz postaram się przedstawić ich pełną gamę oraz który do czego.

Na początek podstawowy konwerter który umożliwi odbiór z jednego satelity dla jednego tunera z jedną głowicą.

SINGLE

i teraz pytanie – jaki i za ile ….. wg. mnie najtaniej i najlepiej się sprawujący to Golden 201 (i nie jest to reklama tylko fakt) – jest tani, współczynnik szumu 0,2dB – mi z pojedynczych najlepiej się sprawuje. Jeśli jednak będziecie w sklepie i takowego nie będzie starajcie się wystrzegać konwerterów w ciemnych kolorach, powód jest prosty, w lato będzie narażony na promienie słoneczne i będzie się nadmiernie nagrzewał, co może doprowadzić do “wariowania” elektroniki lub nawet jej uszkodzenia. Koszt zakupu będzie się wahał w granicach 20 – 50 zł w zależności od wybranego modelu oraz oczywiście marży sprzedawcy.

Aby podłączyć dwa tunery jednogłowicowe lub tuner dwugłowicowy potrzebny będzie konwerter

TWIN

tak jak poprzednio polecę z tych co mam w swojej instalacji, Golden-a GI-202 lub MAXIMUM 0,2 z tym że mimo iż MAX jest droższy jest ciut słabszy w sile sygnału … Koszt zakupu będzie się wahał w granicach 40 – 90 zł.

Bardziej wymagający do instalacji maksymalnie czterech wyjść z konwertera np. na dwa tunery dwugłowicowe lub  czterech jednogłowicowych potrzeba będzie zakupić konwerter typu

QUAD

I na deser dla tych co chcą konkurować z kablówką konwerter na osiem wyjść

OCTO

No dobrze a czego potrzebujemy by odbierać z dwóch i więcej satelit ?

Do tego celu musimy zaopatrzyć się taką ilość i rodzaj konwerterów ile chcemy odebrać satelit. Z tym, że musimy wziąć pod uwagę możliwości techniczne odbioru na co ma wpływ: jakim tunerem dysponujemy, położenie satelit z jakich chcemy odebrać sygnał (czy nie są za blisko siebie, bo nie zamontujemy potem konwerterów z braku miejsca). W tunerach Cyfry+ oraz N-ki lista z programami jest narzucona przez operatora i do dyspozycji mamy udostępniony odbiór z dwóch satelit: Hot Bird/a (13’E) oraz ASTRY (19,2E). Jeśli więc tuner nie pozwala na odbiór z innych satelit, nie ma sensu o ile zamierzamy mieć tylko ich tuner na dalszą rozbudowę o kolejne konwertery. Dodatkowo będziemy potrzebować przełącznik DiSEqC – opis tego urządzenia znajdziesz w zakładce akcesoria.

Możemy również pokusić się na konwerter typu MONOBLOCK. Co to takiego? Jest to konwerter który umożliwia odbiór z dwóch satelit i w swojej konstrukcji posiada wbudowany przełącznik DiSEqC. Ma wady i zalety – ja jednak wolę Wam opisać wady. Otóż z racji zwartej konstrukcji nie ma możliwości dokładnej regulacji takiego konwertera dla każdego satelity z osobna. Może zatem okazać się że gdy z jednego satelity będziemy mieli idealny odbiór, z drugiego będzie utrudniony odbiór i trzeba będzie to wypośrodkować – a nam zależy na ideale. Przy zakupie sprawdźcie zatem do jakiej czaszy (wielkość w cm) jest przystosowany konwerter. Tak jak poprzednio możecie w ofercie sprzedawców znaleźć:

MONOBLOCK SINGLE

pozwoli nam na odbiór z dwóch satelit, na jednym tunerze jednogłowicowym …

.

.

    MONOBLOCK TWIN

pozwoli nam na odbiór z dwóch satelit, na dwóch tunerach jednogłowicowych lub jednym tunerze dwugłowicowym.

Źródło: hdtv-sat.eu

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *