wifi1Jednym z bardzo ważnych zadań przy urządzaniu mieszkania jest znalezienie odpowiedniego miejsca na router WiFi. Dzięki starannemu zaplanowaniu i przemyśleniu ustawienia routera unikniesz później zastanawiania się, jak zwiększyć zasięg WiFi i oszczędzisz sobie irytacji z powodu wolno działającego internetu na urządzeniach przenośnych.

Myślę, że z problemem tym zmierzył się już każdy. Często okazuje się, że jeżeli podczas remontu nie zaplanowałeś odpowiedniego ustawienia routera to prawdopodobnie nie unikniesz inwestowania pieniędzy w dodatkowe urządzenia wzmacniające sygnał.

Jak zwiększyć zasięg WiFi i gdzie ustawić router?

Żeby znaleźć dobre miejsce musisz uświadomić sobie, co stanowi problem dla sygnału i szybkości działania internetu, a więc:

 • przede wszystkim wszystkie przeszkody dla sygnału – ściany,
 • grubość ścian,
 • ilość sieci WiFi na około. Niestety na ilość sąsiadów używających WiFi raczej nie masz wpływu,
 • niezabezpieczanie sieci WiFi hasłem (nie wpływa na zasięg, ale na pewno może wpłynąć na szybkość),
 • używanie domyślnego hasła do strony konfiguracyjnej routera.

Odpowiedź na pytanie „gdzie?” jest zazwyczaj bardzo prosta. W centralnym miejscu mieszkania, najczęściej jest to przedpokój. Z tego powodu podczas remontu warto o tym pomyśleć i dokładnie rozplanować wszystkie gniazdka i przewody. Planując wszystko zawczasu będziesz mógł ukryć przewody w ścianie bądź listwach.

Większość, jeśli nie wszystkie routery mają przygotowane „fasolki”, dzięki którym możesz zamontować go na ścianie co dodatkowo ułatwia ustawienie.

Programy, które pomogą wybrać miejsce i skonfigurować router

Jak już wspomniałem wcześniej, jedną z przeszkód znacznie obniżającą zasięg oraz szybkość WiFi są inne sieci WiFi, które interferują z naszym sygnałem. Jest to problem najczęściej występujący w blokach, którego niestety nie wyeliminujemy. Jedyne co możemy zrobić to próba zmniejszenia negatywnego efektu na naszą sieć.

Najlepiej zacząć od sprawdzenia na jakich kanałach nadają Twoi sąsiedzi. Jest masa darmowych programów, które Ci to umożliwią. Poniżej przedstawię dwa – jeden na telefon, drugi na PC.

Aby pomóc Ci zrozumieć chociaż w części temat, zacznę od krótkiej i prostej teorii.

Ale o co chodzi z tymi kanałami?

Do komunikacji WiFi wykorzystywane są dwa pasma częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. Oba pasma są podzielone na kanały. Dla pasma 2,4 GHz w Polsce wykorzystywanych jest 13 kanałów, dla 5 GHz 19 kanałów.

Bardzo istotną rzeczą, o której musisz pamiętać jest to, że w paśmie 2,4 GHz  kanały zachodzą na siebie. Oznacza to, że najlepszymi kanałami są 1, 6 i 11. Obrazuje to poniższy rysunek.

Jak-zwiększyć-zasięg-WiFi-1

Zazwyczaj większość ludzi posiada routery i urządzenia operujące na częstotliwości 2,4 GHz, przez co częstotliwość ta jest bardzo zatłoczona. Jeżeli posiadasz urządzenia, które mogą operować na częstotliwości 5 GHz polecam kupienie również takiego routera.

Jeżeli masz miks urządzeń pracujących na 2,4 GHz i 5 GHz najlepiej kupić modem dual-band, czyli taki, który jednocześnie nadaje na obu częstotliwościach. Jest to najlepszy wybór.

Rzecz o której warto pamiętać – im wyższa częstotliwość tym mniejszy zasięg. Czyli w teorii na 5 GHz będziesz mieć mniejszy zasięg niż na 2,4 GHz. W praktyce jednak ze względu na zakłócenia i tłok na 2,4 GHz,  częstotliwość 5 GHz i tak zapewne okaże się dla Ciebie lepsza.

Standardy WiFi a prędkość

Najczęściej spotykane standardy to:

 • 802.11g – oferujący 54 Mb/s na częstotliwości 2,4 GHz. W praktyce ze względu na m.in. zakłócenia osiąga 20-22 Mb/s, czyli nie zbyt dużo,
 • 802.11n – 300 Mb/s dla 5 GHz, 150 Mb/s dla 2,4 GHz,
 • 802.11ac – do 1 Gb/s

Tyle z teorii, przejdźmy teraz do tego jak w praktyce zwiększyć zasięg i prędkość WiFi.

1) WiFi Analyzer

Dostępny w sklepie play. Świetny program z dużą liczbą dostępnych opcji. Dzięki mobilności możemy w prosty sposób chodząc z telefonem sprawdzić moc sygnału WiFi. Bardzo przydatne podczas testowania różnych ustawień routera, aby zmaksymalizować zasięg.

Zacznijmy od znalezienia najmniej zatłoczonego kanału nadawania. W tym celu w WiFi analyzerze klikamy na ikonę oka i wybieramy „wykres kanałów”. Na poniższych zrzutach ekranu (kliknij w galerię, aby powiększyć), widać wykorzystanie kanałów dla obu częstotliwości. Jak widzisz na 5 GHz chodzi tylko moja sieć. Zwróć również uwagę na to co pisałem wcześniej – zachodzenie kanałów w paśmie 2,4 GHz.Jeżeli nie jesteś pewny, który kanał wybrać, sprawdź opcję „klasyfikacja kanałów”. Program oceni i przydzieli gwiazdki dla poszczególnych kanałów.

Jak-zwiększyć-zasięg-WiFi-2Skoro wiesz już, który kanał jest u Ciebie „najluźniejszy” zaloguj się do strony konfiguracyjnej routera i ustaw odpowiedni kanał (informacje jak to zrobić powinny znajdować się w instrukcji Twojego routera – papierowej bądź elektronicznej z internetu, która jest zazwyczaj bardziej rozbudowana). W razie problemów chętnie pomogę, pytaj w komentarzu do tego wpisu.

Jeżeli chcesz przejdź się powoli z telefonem po mieszkaniu używając opcji „miernik sygnału”. Możesz też przetestować różne ustawienia routera. Dzięki temu, sprawdzisz moc sygnału w każdym z pomieszczeń w zależności od ustawień. Poniżej zrzut ekranu funkcji o której piszę.

Jak-zwiększyć-zasięg-WiFi-32) inSSIDer Home

Prosty program do instalacji na komputerze. Darmowa wersja do ściągnięcia na przykład tutaj. Korzystając z niego bez problemu sprawdzisz, jakie sieci WiFi znajdują się na około i podejmiesz decyzję, który kanał wybrać.

Poniżej zrzut ekranu z inSSIDera. Jak widzisz, mój laptop nie posiada karty sieciowej, która operuje na 5 GHz z tego powodu nie widzę, jakie sieci nadają na tej częstotliwości.

Jak-zwiększyć-zasięg-WiFi-4

O czym warto jeszcze pamiętać?

Jeżeli zastosowałeś powyższe wskazówki to pewnie już zwiększyłeś zasięg i prędkość swojej sieci WiFi. Zapewne nie chcesz, żeby jakiś sprytny sąsiad korzystał z Twojej sieci WiFi i niepotrzebnie ją obciążał. Dlatego powinieneś:

 • zmienić domyślną nazwę użytkownika dla strony konfiguracyjnej routera (najczęściej „admin”),
 • zmienić domyślne hasło do strony konfiguracyjnej,
 • możesz ukryć propagację nazwy swojej sieci WiFi, przez co osoby, które nie wiedzą jak nazywa się Twoja sieć mogą mieć dodatkowo utrudnione zadanie, aby się do niej podłączyć,
 • na stronie konfiguracyjnej wybierz mocne szyfrowanie – WPA2,
 • stosuj trudne hasła zawierające duże i małe litery oraz znaki specjalne,
 • możesz filtrować MAC adresy urządzeń, które mogą podpiąć się do Twojego WiFi.

źródło: mieszkaniezglowa.pl

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *